10 największych mitów odchudzania - AeroFitness.pl

« Powrót | Strona główna

10 największych mitów odchudzania

Proces redukcji tkanki tłuszczowej jest związany z bardzo dużą ilością mitów, które krążą w Internecie, telewizji i prasie. W tym artykule postaram się odnieść do dziesięciu najbardziej popularnych.

1. Żeby schudnąć, trzeba się głodzić

MIT Głodzenie się nie jest ani dobrem pomysłem, ani skutecznym. Bardzo mocne ograniczenie ilości spożywanych kalorii powoduje nie tylko spowolnienie tempa przemiany materii, ale również naraża mięśnie na katabolizm. Kluczem do redukcji masy ciała jest spożywanie regularnych posiłków o odpowiednio dobranej kaloryczności, z odpowiednią zawartością węglowodanów, białek , tłuszczy, witamin i mikroskładników.

2.  Dieta białkowa (Dukana) jest najlepszą dietą odchudzającą

MIT Ograniczenie spożywanych produktów wyłącznie do mięsa to ogromny błąd. W początkowej fazie tej diety efekty mogą być zadowalające, jednak w dłuższej perspektywie ta dieta powoduje duże wyniszczenie organizmu i niedobory pokarmowe.

3. Należy unikać tłuszczu

MIT Tłuszcz to niezbędny składnik pokarmowy. Jedzenie wszystkiego na „sucho” spowoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej. W dodatku ograniczając spożycie niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega-3 i innych narażamy się na poważne niedobory, które mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu. Tłuszcz w odpowiednich ilościach nie jest zły i jest wręcz konieczny. Nie bójmy się dodawać surowej oliwy do posiłków, spożywać orzechów czy tłustych morskich ryb.

4. Brzuszki pomogą zredukować tłuszcz z brzucha

MIT Brzuszki nie są odpowiedzialne za spalanie tłuszczu z brzucha. Nie ma żadnych ćwiczeń, które są ukierunkowane tylko na spalanie tłuszczu z jednego miejsca. Pamiętajmy, że podczas ograniczania kalorii, to organizm decyduje skąd zaczerpnie zapasowego tłuszczu. Z reguły na początku są to ramiona i twarz, plecy, klatka piersiowa i  reguły na samym końcu zapas tłuszczu brzusznego ulega zmniejszeniu.

5. Nie ma znaczenia, co jemy – wystarczy liczyć kalorie

MIT Ma znaczenie – i to ogromne. Zdrowe i zbilansowane posiłki są gwarancją zdrowego odchudzania. Spożywanie produktów bogatych w cukier i syrop glukozowy nie tylko utrudnia odchudzanie, ale też szkodzi zdrowiu w bardzo dużym stopniu.

6. Żeby schudnąć, trzeba ćwiczyć

MIT Dobrze zbilansowana dieta pozwoli zredukować wagę nawet bez ćwiczeń – jednak nie należy z nich rezygnować. Trening fizyczny wpływa znakomicie na cały organizm, pomaga usunąć szkodliwe toksyny i produkty przemiany materii, a także działa korzystnie na cały organizm. Poprawia kondycję i samopoczucie.

7.  Żeby schudnąć, trzeba zastosować spalacz tłuszczu

MIT Spalacz tłuszczu nie jest do niczego potrzebny. Co prawda ma minimalny wpływ na to, czy organizm sięgnie po nieco większą ilość tłuszczu zapasowego, ale ten wpływ jest marginalny i wynosi od 1 do 5%. Przy zachowaniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, żaden suplement nie będzie konieczny.

8. Picie herbatek odchudzających pomaga w redukcji tłuszczu

MIT Jeśli nie będziemy pilnować odpowiednio kaloryczności diety ani jej jakości, to nawet wiadro herbaty odchudzającej nic nie da. Może być ona jedynie dodatkiem do całości, choć jej znaczenie należy traktować marginalnie.

9.  Nie należy spożywać posiłków po godzinie 18:00 (lub 19:00)

MIT Pora spożywania posiłków nie ma żadnego znaczenia! Liczy się tylko dobowa podaż kalorii. Z punktu widzenia organizmu utrata wagi zależy głównie od ilości dostarczonych kalorii, a nie pory ich dostarczenia. Jeśli nie możesz zasnąć, bo męczy Cię głód – jedz kolację 30-60 minut przed snem. Nie wpłynie to negatywnie na redukcję wagi, a poprawi jakość snu i samopoczucie.

10. Omijanie posiłków sprawi, że schudnę szybciej

MIT Kaloryczność diety powinna być tak ustalona, żeby deficyt nie był zbyt duży. Jeśli będzie zbyt duży, łącznie z tkanką tłuszczową narażamy się na utratę masy mięśniowej. Istnieje ograniczona ilość kalorii, jaką organizm może pozyskać z tłuszczu zapasowego. Wynosi ona około 60 kcal na dobę z jednego kilograma tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że osoba, która ma organizmie zapas 10kg tłuszczu jest w stanie pozyskać z niego tylko 600 kcal energii. Stosowanie większych deficytów nie spowoduje szybszej utraty tłuszczu. Większy deficyt może mieć sens w przypadku osób z dużą nadwagą – na przykład 30kg. Wówczas 30 x 60 = nawet 1800 kcal energii dostępnej z tłuszczu na dobę.
W przypadku osoby z nadwagą 5kg = 5 x 60 = tylko 300 kcal deficytu.


Lubisz ten wpis? Wesprzyj stronę i udostępnij na facebooku: